Białe rozstępy

Kosmetologia porady

Created with Sketch.

Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Gdy na skórze pojawiają się białe linie lub pasma na udach, pośladkach, brzuchu, piersiach lub ramionach, to mamy do czynienia z tak zwanymi białymi rozstępami.

Za pojawienie się tej przypadłości, odpowiada brak odporności skóry na szybkie i gwałtowne rozciąganie się. W skórze właściwej istnieją komórki, które nadbudowują się, gdy skóra się rozciąga. Do bardzo szybkiego rozciągania się skóry, dochodzi wtedy, gdy szybko przybieramy na wadze. Rozstępy, to jedna z głównych bolączek, na które skarżą się kobiety w ciąży. W tym czasie, skóra na brzuchu zmuszona jest do szybkiego rozciągania się. Komórki zwane fibroblastami, nie nadążają z produkcją włókien, które uelastyczniają skórę i pozwalają jej się rozciągać. Na poziomie skóry właściwej, pojawiają się pęknięcia, widoczne na powierzchni, jako białe smugi. Przerwane sieci włókien kolagenowych, to właśnie białe rozstępy. Za pojawienie się białych rozstępów, mogą także odpowiadać zaburzenia hormonalne. Zaburzenia takie, mogą być uwarunkowane genetycznie lub powstawać, jako skutek przyjmowania pewnych substancji, na przykład sterydów. Białe rozstępy, to także skutek pozostawania w ciągłym stresie. Pod wpływem napięcia, jakim jest stres, nadnercza wydzielają duże ilości kortyzolu, a on wywołuje rozstępy.

Rozwój choroby

Białe rozstępy nie od razu są białe. W początkowej fazie, mają kolor czerwony, różowy lub siny. Na tym etapie, zlikwidowanie ich jest stosunkowo łatwe. Jest to bowiem początek zanikania włókien kolagenowych, ale nie są one jeszcze poprzerywane. Na różowe, czerwone i sine rozstępy, stosuje się kosmetyki ujędrniające skórę i masaże. Skóra zregeneruje się, jeśli dostarczymy jej w tym czasie, dodatkową porcję kolagenu. Tkanka podporowa zostanie wzmocniona i nie nastąpi jej przerwanie.

Usuwanie rozstępów

Usunięcie zbielałych rozstępów jest znacznie trudniejsze. Włókna kolagenowe są już poprzerywane, a nieprawidłowy stan skóry dobrze utrwalony. Masaże i kremy z kolagenem już nie pomogą. Trzeba zastosować intensywne zabiegi odnawiające skórę. Na białe rozstępy stosuje się termo-masaże i głębokie peelingi. Zabiegi takie, wykonuje się w specjalistycznych gabinetach kosmetologii estetycznej.