Preparaty do peelingów, można sporządzać samodzielnie lub nabywać w drogeriach i aptekach. Najczęściej są to żele, wzbogacone o drobinki, które ścierają rogowe komórki naskórka. Istnieją też peelingi chemiczne. Ich działanie polega na rozpuszczaniu martwych komórek. Peelingi te, trzeba dobierać odpowiednio do potrzeb skóry. Stosuje się je rzadziej i ostrożniej niż peelingi ścierne.

Przed peelingiem

Skóra lepiej zareaguje na peeling, jeśli przygotujemy ją do tego zabiegu. Przed nałożeniem peelingu, skóra twarzy powinna być dokładnie umyta. To jednak nie wystarcza. Aby efekt peelingu był pełny, skórę trzeba jeszcze odtłuścić. Do tego celu służą toniki. Najlepiej, jeśli przed nałożeniem peelingu, skórę twarzy poddamy głębokiemu czyszczeniu. Czyszczenie takie da kilkunastominutowe trzymanie twarzy nad naczyniem z parującą wodą. Tak zwane „parówki” otwierają pory i ułatwiają usunięcie zaskórników.

Peeling z sody oczyszczonej

Najbardziej popularnym peelingiem domowej roboty, jest peeling z sody oczyszczonej. Łatwo go przygotować, gdyż wystarczy zmieszać dwie łyżki sody z małą ilością wody. Pastę nakłada się na twarz i delikatnie wciera w skórę miękką gąbką. Peeling ten jest bezpieczny i przeznaczony do regularnego stosowania.

Peeling z mąki kukurydzianej

Do sporządzenia domowego peelingu do twarzy, nadaje się także mąka kukurydziana. Działa silniej, więc nie stosuje się go częściej niż dwa razy na tydzień. Dwie łyżki mąki kukurydzianej miesza się z wodą i tak powstałą masę nakłada na twarz.

Peeling z migdałów

Kolejny preparat złuszczający skórę robiony w domu, to peeling z migdałów. Sporządza się go z jednej łyżeczki wody różanej i pół łyżeczki migdałów zmielonych bardzo drobno. Tak zrobioną papkę nakłada się na twarz i delikatnie wciera w skórę. Domowy peeling migdałowy, rozjaśnia i ujędrnia skórę.

Peeling z owsianki

Świetną kuracją dla każdej cery, jest peeling sporządzany z płatków owsianych. Mikstura ta ma działanie nawilżające, wygładzające i głęboko myjące. Składniki: łyżka płatków owsianych, łyżeczka jogurtu i dwie łyżeczki soku z cytryny. Maseczkę nakładamy na twarz, trzymamy na niej kilka minut, a następnie wcieramy delikatnie w skórę.

Peeling z mleka, miodu i migdałów

Peeling taki sporządzamy z łyżeczki mleka, łyżeczki miodu i łyżki mielonych migdałów. Cerze tłustej fundujemy mleko odtłuszczone, cerze normalnej mleko dwuprocentowe, a suchej śmietanę. Stosujemy tak samo jak powyżej.